Chief Ministers Of Uttarakhand

December, 2017 | Post By: Vinay Dobhal | Editor: Neha




List of Chief Ministers of Uttarakhand till date.



Nityanand Swami

Nityanand Swami

Nityanand Swami (27th December 1927 - 12 December 2012) was the first the Chief Minister of the Indian state of Uttarakhand which was named as Uttaranchal during his administration. He served as the Chief Minister of the Uttarakhand state in the Interim Assembly from 9th November 2000 to 29 October 2001.

Read more
Bhagat Singh Koshyari

Bhagat Singh Koshyari

Bhagat Singh Koshyari was born in 17 June 1942 at Palanadhura Chetabgarh, Bageshwar District of Uttarakhand. He served as the second Chief Minister of the Uttarakhand state in the Interim Assembly from 30th October 2001 to 01st March 2002. He has had a successful career as a teacher and journalist. He worked as a lecturer at Raja Inter College, Etah district of Uttar Pradesh for few years.

Read more
Narayan Datt Tiwari

Narayan Datt Tiwari

Narayan Datt Tiwari was born in Baluti, United Provinces, British India (now in Uttarakhand) on 18 October 1925. He served as the third Chief Minister of the Uttarakhand state in the First Assembly from 2nd March 2002 to 7th March 2007. Tiwari received his education at various schools including, M.B. School, Haldwani, E.M. High School, Bareilly and C.R.S.T. High School, Nainital.

Read more
Bhuwan Chandra Khanduri

Bhuwan Chandra Khanduri

Major General (Retd.) Bhuwan Chandra Khanduri, AVSM, was born in Dehradun, United Provinces, British India (now Uttarakhand, India) on 01 October 1934. He served as the fourth Chief Minister of the Uttarakhand state in the Second Assembly from 7 March 2007 to 26 June 2009 and again from 11 September 2011 to 13 March 2012.

Read more
Ramesh Pokhriyal

Ramesh Pokhriyal

Ramesh Pokhriyal was born in Pinani, Pauri Garhwal, Uttarakhand on 15 July 1959. He served as the fifth Chief Minister of the Uttarakhand state in the Second Assembly from 27 June 2009 to 10 September 2011. His parents were Paramanamd Pokhriyal (father) and Vishambhari Devi (mother). Khanduri is married to Aruna Khanduri.

Read more
Vijay Bahuguna

Vijay Bahuguna

Vijay Bahuguna was born in Allahabad, United Provinces, British India (now in UP) on 28 February 1947. He served as the sixth Chief Minister of the Uttarakhand state in the Third Assembly from 13 March 2012 to 31 January 2014. Vijay Bahuguna did his bachelors Arts and then LLB from Allahabad University in Allahabad, Uttar Pradesh.

Read more
Harish Rawat

Harish Rawat

Harish Rawat was born in Mohanari village, near Chaunalia in Almora District, United Provinces, India (now in Uttarakhand) on 27 April 1948. He served as the seventh Chief Minister of the Uttarakhand state in the Third Assembly from 1 February 2014 to 27 March 2016, 21 April 2016 to 22 April 2016 and 11 May 2016 to 18 March 2017.

Read more
Trivendra Singh Rawat

Trivendra Singh Rawat

Trivendra Singh Rawat was born in Khairasain, Pauri Garhwal, Uttar Pradesh (now in Uttarakhand) on December 1960. He is serving as the seventh Chief Minister of the Uttarakhand state in the Fourth Assembly from 18 March 2017 till date. He is the ninth and youngest child in the family.

Read more